Ako je dôležitá hmotnosť strešného systému a konštrukcie

Neviete ako začať s výberom správnej strešnej krytiny? Tak začnite napríklad tým, či ide o rekonštrukciu, alebo novostavbu. Pokiaľ ide o starší rodinný dom či iný starší objekt, hmotnosť krytiny je rozhodne parameter, ktorý by Vás mal zaujímať. Jeden m2 plechovej strešnej krytiny Lindab váži približne 10 krát menej ako betónové, alebo keramické krytiny. Pri štandardnej ploche strechy napr. 200 m2 sa bavíme o rozdiele približne 8 až 9 ton. Správnym rozhodnutím o výbere predíďte ďalším možným problémom spodnej stavby (praskanie múrov, narušenie statiky a podobne).

graf.jpg

 

Výhody „ľahkej strechy“:

  • Nezaťažuje spodnú stavbu (nepraskajú múry, nenarušuje statiku rekonštruovaného objektu)
  • Nie je potrebné stavať masívne a hrubé krovy, pretože plechové krytiny sú až 10 krát ľahšie akobetónové či keramické krytiny, čo znamená úsporu vo finančných prostriedkoch
  • Rýchla montáž
  • Plechová krytina je nenasiakavá a má 100%-nú mrazuvzdornosť

 

K jednotlivým hmotnostiam strešných krytín treba ešte pripočítať hmotnosť strešnej konštrukcie (krokvy, kontralaty, laty), tepelnej izolácie a taktiež pôsobiace vonkajšie zaťaženia (sneh, vietor). Len samotný sneh môže pôsobiť na krytinu zaťažením 100 až 200kg/m2. Pri priemernej ploche strechy 200 m2 je to záťaž až 40 ton, ktorá pôsobí na samotnú strešnú konštrukciu a prenáša sa na spodnú stavbu.

 

Mýtus a nepravda: Ľahké krytiny odfúkne silný vietor

V prípade strešných krytín, ktoré sa zvyknú označovať ako ľahké, sa môžete v praxi častejšie stretnúť s mýtami, že nevydržia nápor vetra a dôjde k ich odfúknutiu. Ak je ľahká strešná krytina namontovaná správne a sú dodržané montážne postupy odporúčané výrobcami, ich „podfúknutie“ je nemožné. Je pravdou, že v poslednom období sme sa stretli s „odfúknutými plechovými strechami“ ale väčšinou to boli staré falcované krytiny, kde problémom bol zastaraný spôsob kotvenia krytiny k strešnej konštrukcii (klincami) a zvyšok týchto „odfúknutých striech“ tvorili strechy, kde bolo šetrené na kotviacom materiály, prípadne neboli dodržané montážne postupy.

 

Nevhodný výber strešnej krytiny môže mať fatálne následky nie len pre Vašu novú strechu ale aj na spodnú stavbu

nevhodny vyber1.jpg
nevhodny vyber2.jpg